niedziela, 24 sierpnia 2014

Groza jest święta


(źródło: http://masz-wybor.com.pl/wp-content/uploads/2014/08/groza_jest_swieta_okladka-797x1024.png)
W ostatnią środę tj. w dniu 124-tej rocznicy urodzin szanowanego Pana Lovecrafta ukazała się w sieci publikacja naukowa dotycząca mitologii Cthulhu. Jak podaje portal masz-wybor.com.pl:
"Groza jest święta to praca kontrowersyjna, czego autor nie ukrywa i o czym szerzej pisze w swojej przedmowie. Mówi w niej wprost o uprzedzeniach Lovecrafta i ich wpływie na powstały system mityczny, podważa również krytycznoliteracką analizę mitów. Pojawiają się w niej też tak odważne tezy jak (niebezpodstawne!) przyrównanie powieści grozy do tekstów sakralnych. Czytacie ją na własną odpowiedzialność – do czego Was tradycyjnie gorąco zachęcamy!"
 Jeszcze nie miałem okazji zapoznać się z treścią książki, dlatego pozostaje mi jednie zaufać powyższym słowom i poświęcić jej kilka wieczorów (co i wam polecam), tym bardziej, że książka jest dostępna za darmo w formacie .pdf pod adresem:

 http://masz-wybor.com.pl/groza-jest-swieta-na-124-urodziny-h-p-lovecrafta/

4 komentarze:

  1. Tak,z pewnością warto ją "ściągnąć" i przeczytać. Pan Kołyszko bardzo mi zaimponował ogromem pracy jaki w nią włożył i jej rozmiarami. Pobieżnie ją przejrzałem dopiero ale widzę,że Pan Mikołaj bardzo poważnie potraktował temat. Nawet jeśli praca wzbudzi kontrowersje to i tak należy podziwiać jego wkład i aktywność jako wielbiciela Lovecrafta i jako badacza wątków zawartych w Jego twórczości. Wogóle Pan Kołyszko wyrasta w moich oczach na ważną postać polskiego Weird;w zeszłym roku n.p. przetłumaczył i opublikował-również z okazji urodzin Mistrza-nowele Lovecrafta-napisaną wspólnie z arcyciekawym W.Lumleyem-"Dziennik Alonzo Typera". Wczoraj ją "ściągnąłem" więc jeszcze nie czytałem ale przyznam się Panu,że mam wielką słabość do tekstów weird które są przedstawione w formie wszelkich zaginionych rękopisów,znalezionych dzienników,tajemniczych pamiętników itp. Z poważaniem-old weirdman.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że każdy czytelnik weird kocha się w rzeczach tajemniczych, a nie ma nic bardziej niesamowitego niż zaginiony rękopis z opowiadaniem weird ;). Dziękuję, za informacje o tym opowiadaniu, już nie pierwszy dzieli się Pan swoją wiedzą za co jestem bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam
    W. P.

    OdpowiedzUsuń
  3. Można jeszcze dodać, że Kołyszko napisał również dwie powieści interaktywne (dwa tomu "Tajemnych Oblicz Świata"), w których czerpie garściami z Lovecrafta i sam przez to tworzy kolejne pozycje nurtu weird fiction + każdą z powieści wieńczy naukowy esej religioznawczy (pierwszy dot. szamanizmu, drugi Nerconomiconów)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za informację. Tak,z pewnością poszukam tego. Rzeczywiście ciekawy człowiek. Dzięki. old weirdman

    OdpowiedzUsuń